Myobrace metoda i njen značaj u otklanjanju loših oralnih navika
- Kako Myobrace pomaže pravilnom položaju jezika i pravilnom disanju?
2. Kako Myobrace pomaže pravilnom položaju vilice/zuba?
3. Kako Myobrace pomaže pravilnom gutanju?
Oralna praksija je preduslov za pravilnu artikulaciju glasova i predstavlja sposobnost voljnog pokretanja govornih organa (usana, obraza, vilica, jezika, mekog i tvrdog nepca). Podaci govore da je sve više dece koja imaju nepravilan položaj zuba. To utiče na teže održavanje oralne higijene, veću učestalost karijesa, pojavu parodontopatije, teškoće u žvakanju i govoru. Loše navike (sisanje prsta, disanje na usta i nepravilno žvakanje i gutanje) dovode do pojave nepravilnosti u razvoju lica i vilica.
Zato je važno obratiti pažnju na pravilan razvoj svih govornih organa jer disfunkcija nekog od njih direktno utiče na proces govorne produkcije.
Oralna praksija se intenzivno razvija tokom prve godine života, kroz aktivnosti kao što su žvakanje, sisanje, gutanje, pokreti orofacijalne muskulature, vokalizacija, brbljanje i na kraju ovog perioda – pojava prve funcionalne reči. Žvakanje predstavlja izuzetno važnu aktivnost jer su za njeno izvođenje potrebne različite oralne veštine, kasnije neophodne za pravilan razvoj govora. Za pravilno žvakanje neophodno je da su zubi i vilica pravilno razvijeni i da postoji adekvatna pokretljivost i snaga mišića jezika i usana.
Jedan od razloga zbog kojeg dolazi do pojave loših oralno-motoričkih veština može biti problem u senzornoj integraciji. Senzorni problemi mogu dovesti do toga da dete ne oseća hranu u ustima ili je preosetljivo na određenu vrstu hrane.
Znaci poremećaja senzorne integracije su: odbijanje hrane različitih tekstura, boja ili ukusa, gutanje bez žvakanja ili uz minimalno žvakanje, prekomerno plakanje ili nagon za povraćanjem kada dođe vreme za ručak. Takođe, pojava salivacije, prevelikih zalogaja, škripanje zubima, intenzivno ispitivanje predmeta ustima (nakon prve godine) itd.
Kod dece koja su taktilno preosetljiva nošenje proteze predstavlja pravi izazov. Zbog ovakvih i sličnih poteškoća LEC Čabarkapa je otpočeo saradnju sa specijalistom ortopedije vilica dr Natašom Mratinković (Specijalistička stomatološka ordinacija MND Dental) koja je generalni zastupnik Myobrace aparata.
Šta je Myobrace i kako se on razlikuje od ostalih ortodontskih terapija?
Myobrace sistem se razlikuje od ostalih ortodontskih terapija jer nema za cilj samo ispravljanje, već i otklanjanje uzroka koji je doveo do zbijenosti zuba i nerazvijenosti vilice. Ovaj način terapije je idealan za decu tokom rasta i razvoja, u uzrastu od 6 do 10 godina.
Myobrace terapijom dobijamo sledeće rezultate:
* Pravilno disanje na nos i spojene usne u stanju mirovanja
* Pravilna pozicija jezika
* Neaktivnost mišića usana prilikom gutanja
* Pravilan razvoj mišića orofacijalne regije
* Ispravljanje zuba bez bravica, ritejnera ili ekstrakcije
Myobrace aparati ispravljaju zube i vilice učeći jezik da bude na pravilnoj poziciji, poboljšavaju funkciju gutanja i stimulišu disanje na nos. Takođe, dizajnirani su tako da uz pomoć blagih sila deluju na zbijene zube i na taj način stvaraju širu vilicu, što ne samo da ispravlja zube, već i poboljšava izgled i razvoj lica. Pored toga, smanjuje se broj slučajeva u kojima su potrebne bravice ili ekstrakcija zuba. Aparati iz Myobrace sistem-a ispravljaju zube u tri faze: prvo koriguju loše navike, potom utiču na ekspanziju luka i ispravljanje zuba i, konačno, u trećoj fazi obezbeđuju retenciju.