Koje su faze u pojavi prve reči?
Pokazni gest – Preteča govora. Zašto? Zbog čega?
Pokazni gest je preteča govora. Gestovi se kod dece javljaju pre pojave prvih reči, podrazumevaju pokrete telom kojim se prenosi poruka.
Kontakt pogledom – Zašto? Zbog čega?
Kontakt pogledom je jedan od pokazatelja detetove želje za ostvarivanjem komunikacije (pre nego što započnemo komunikaciju sa nekom osobom prvo ostvarimo kontakt pogledom sa njom). Pokazatelj da je dete svesno sebe i osobe pored sebe.
Odazivanje na ime – Zašto? Zbog čega?
Odazivanje deteta na poziv imenom nam je jedan od pokazatelja da nas dete čuje, percipira i da je svesno sebe i svog imena.
Gest za daj – Zašto? Zbog čega?
Veliki pomak u napretku detetovog govorno-jezičkog razvoja jer dete izražava svoje potrebe i želje. Važno je da gest prati i verbalizacija (izgovaranje reči „daj“), to je početak sponatne komunikacije.
Gest za mahanje (Pozdravni gest) – Zašto? Zbog čega?
Uvek izmami osmeh i suze radosnice kod roditelja. Završetkom tretmana i polaskom kući dete nam maše što znači da nam se na svoj način obraća i komunicira.
Baci pet (kompletiranje akcije) – Zašto? Zbog čega?
Još jedan gest koji pored razumevanja govora uključuje i motorni pokret tj. akciju i kompletiranje akcije ukoliko je sagovornik započinje.
Telesna šema –Zašto? Zbog čega?
Poznavanje telesne šeme je bitno zbog svesnosti sebe, svog tela i drugih osoba. Pokazuje nam i da dete razume, uspeva da izvrši nalog i da ima razvijen pokazni gest. U odnosu na uzrast potrebno je da dete poznaje određeni broj delova tela (što je dete starije poznavanje telesne šeme je kompleksnije).
Motorna imitacija (oralna praksija ) – Zašto? Zbog čega?
Motorna imitacija je sposobnost deteta da izvede viđeni pokret. Imitacijom dete uči i stiče nove sposobnosti i veštine. Motorna imitacija je bitna kod izvođenja vežbi oralne praksije zbog toga što dete imitira vežbe koje mu pokaže logoped.
Verbalna imitacija (onomatopeja) – Zašto? Zbog čega?
Govor se razvija učenjem i imitacijom. Verbalna imitacija je ponavljanje deteta onoga što je čulo. Najčešće počinje imitacijom zvukova iz prirode – onomatopejom.
Razumevanje – Zašto? Zbog čega?
Razumevanje je sposobnost deteta da ono što je čulo percipira, obradi i da mu značenje.